Теми тижня

  • ФІЛОСОФІЯ

    Філософія (практичні заняття)
    доц. Прохоренко Тетяна Григорівна

  • Заняття 1

    Заняття 1. За темами 1-2. 

    Тема1. ФІЛОСОФІЯ,КОЛО ЇЇ ПРОБЛЕМ ТА РОЛЬ У СУСПІЛЬСТВІ. 

    Тема 2.ФІЛОСОФІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ.

    Мета Визначення світоглядного характеру філософського знання. Дослідження етапів історичного процесу розвитку усвідомлення людиною сутності світу та її місця у ньому. Виявлення спільних рис та розбіжностей історичних типів світогляду: міфу, релігії та філософії,   особливостей методології філософського дослідження та  роль  філософії у сучасному суспільстві.

    Розгляд історії філософії в країнах Давнього Сходу, народи яких намагалися розв’язати питання, якими займалася в подальшому і філософія Заходу. Вивчення причин виникнення  філософського світорозуміння, особливостей філософського мислення в країнах давнього Сходу.

    • Заняття 2

      Заняття 2. За темами 3-4. 

      Тема 3. ФІЛОСОФІЯ СТАРОДАВНІХ ГРЕЦІЇ І РИМУ. 

      Тема 4. ФІЛОСОФІЯ СЕРЕДНІХ ВІКІВ ТА ВІДРОДЖЕННЯ

      Мета: Розглянути причини появи античної філософії, її особливості та етапи розвитку. Ознайомитися з античною натурфілософією, постановкою проблем людини і пізнання у філософії Стародавньої Греції. Усвідомити філософське надбання Платона і Аристотеля. Виявити специфіку елліністично-римської філософії.

      Вивчити основні ідеї,  специфіку та особливості філософії Ренесансу. Ознайомитись з    ідеями гуманізму, їх значенням для європейської культури.   З’ясувати особливості пантеїстичної  натурфілософії та її роль у становленні європейської культури. Розглянути вчення Миколи Кузанського  про людину, та Н.Коперника і Дж.Бруно про нескінчений Всесвіт. Ознайомитися із соціально-політичними концепціями  епохи Відродження.


      • Заняття 3

        Заняття 3. За темами 5-6.

        Тема 5. ФІЛОСОФІЯ НОВОГО ЧАСУ
        Тема 6. НІМЕЦЬКА КЛАСИЧНА ФІЛОСОФІЯ

        Мета: Дослідити вплив наукової революції      XVI-XVII ст. на розвиток філософії. Проаналізувати  протилежні напрямки у філософії   Нового часу: емпіризм і раціоналізм, матеріалізм і ідеалізм. Розглянути концепцію нової науки Ф. Бекона, принцип універсального сумніву Р. Декарта, антропологію та філософію руху Б. Спінози, філософські погляди Дж. Локка, Д. Юма, Дж. Берклі та Г.В. Лейбніца. Ознайомитися з філософією Просвітництва і її основними напрямками: деїстичним (Ж.-Л. Монтеск’є, Ф.М. Вольтер, Жан-Жак Руссо) та матеріалістичним (Гольбах, Гельвеций, Дідро).

        Ознайомитися з критичною філософією І. Канта, системою ідеалістичної діалектики Г. Гегеля. Розглянути філософію Л. Фейєрбаха та філософію марксизму. Виявити роль і значення німецької класичної філософії  в історії філософії.


        • Заняття 4

          Заняття 4. За темами 7-8.

          Тема 7. ЄВРОПЕЙСЬКА ПОСТКЛАСИЧНА ФІЛОСОФІЯ XIX-XX ст.

          Тема 8. СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ФІЛОСОФСЬКОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ

          Мета: Розглянути основні напрямки, течії та школи ірраціоналістичної філософії. Зокрема антропологічні напрямки у філософії (філософія життя, екзистенціалізм,феноменологія, психоаналіз, тощо ), а також позитивізм та його еволюцію,  Ознайомитися із філософією  кінця ХХ ст.,розглянути постмодернізм та його прояви. 

           Розглянути філософію стародавніх  слов’ян, філософію періоду Відродження, філософсько-гуманістичні ідеї Просвітництва в Україні. Ознайомитись із професійною філософією Києво-Могилянської академії, філософією Г.С.Сковороди.  Дослідити українську філософію ХІХ - ХХ ст. та українську філософію сучасності.

          • Заняття 5

            Заняття 5. За темами 9-10.

            Тема 9. ФІЛОСОФСЬКЕ ВЧЕННЯ ПРО БУТТЯ.
            Тема 10. СВІДОМІСТЬ ЯК ФОРМА БУТТЯ ЛЮДИНИ.

            Мета: Усвідоміти сутність категорій "буття" , "матерія", "простір", "час", "рух". Розібратися в основних концепціях буття, вміти розрізняти різні форми буття,  види матерії та їх властивості.

            Зрозуміти сутність поняття "свідомость" та його філософський статус. Дослідити проблему свідомості в історії філософії. Розібратися в ознаках свідомості та її структурі.







            • Заняття 6

              Заняття 6. За темами 11-12.

              Тема 11.  ГНОСЕОЛОГІЯ: ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
              Тема 12. НАУКА ЯК СПЕЦИФІЧНА ФОРМА ПІЗНАННЯ І СОЦІАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ. ФОРМИ І МЕТОДИ НАУКОВОГО ПІЗНАННЯ.

              Мета: Зрозуміти специфіку філософського аналізу та сутність процесу пізнання. Дослідити рівні та форми пізнання, сутність та види істини. Обгрунтувати роль практики в процесі пізнання.
              Розібратися в сутності науки як форми раціонального пізнання. Дослідити форми та методи наукового пізнання, проблему методу та методології в сучасній філософії.








              • Заняття 7

                Заняття 7. За темами 13-14.

                Тема 13. ПРОБЛЕМА ЛЮДИНИ.

                Тема 14. СУСПІЛЬСТВО ЯК ОБ'ЄКТ ПІЗНАННЯ.

                Мета: Зрозуміти сутність понять "діяльність" і "практика".  Розібратися в особливостях і структурі  практичної діяльності, її відмінностях від теоретичної діяльності. Вміти охарактеризувати різновиди практики, спільне і відмінне між ними.

                Зрозуміти специфіку філософського аналізу суспільства. Вміти обгрунтувати цілісність, системність суспільства. Дослідити процес розвитку суспільства, періодизацію його історії, рушійні сили, джерела та форми суспільної еволюції.





                • Заняття 8

                  Заняття 8. За темами 15-16.

                  Тема 15. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУСПІЛЬСТВА.

                  Тема 16. ДУХОВНЕ ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА.


                  Мета: Усвідомити особливості взаємодії суспільства і природи; причини виникнення та напрямки вирішення глобальних проблем сучасності. 

                  Зрозуміти сутність духовного життя суспільства. Вміти виділяти структуру та форми суспільної свідомості, бачити специфіку кожної з них. Дослідити два рівня прогресу людства - культуру та цивілізацію, зрозуміти спільні риси і відмінності між ними.