Теми тижня

  • Кафедра ОБДР ХНАДУ


    Курс для здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії

    Викладач: д.т.н., професор кафедри організації та безпеки дорожнього руху Абрамова Л.С.

    • ЗАПИСИ ЗАНЯТЬ

      • ТЕМА 1. ВСТУП. МЕТА ТА ЗАДАЧІ ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ

        Актуальність питання безпеки дорожнього руху в Україні. Визначення поняття "безпека дорожнього руху". Призначення аудиту безпеки дорожнього руху. Ключові моменти впровадження аудиту в практику. Історичні засади становлення концепції аудиту дорожньої безпеки у світі та в Україні. Оцінка впливу на безпеку особливостей поведінки та психофізіологічного сприйняття дорожньої ситуації учасниками дорожнього руху. Вплив множини обставин на дорозі та імовірних помилок людини під час руху

        • ТЕМА 2. ОСНОВИ ПРОВЕДЕННЯ АУДИТУ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ

           Законодавчі підстави аудиту БДР.  Відмінності аудиту від традиційної оцінки безпеки дорожнього руху. Етапи проведення аудиту БДР. Перелік задач аудиту на окремих етапах аудиту: на етапі планування, екскізного проектування, експлуатації, на етапі оцінки безпеки прилеглої території.

          Мета і задачі аудиту дорожньої безпеки на кожному етапі. Технічне завдання та його ознаки. Розробка методичних рекомендацій щодо проведення поетапної оцінки безпеки. Формування аркушів контролю. 

          Аналіз методів аварійності на дорогах. Безпека дорожнього руху як характеристика дорожнього руху, обумовлена аварійністю. Теорія кількісної оцінки безпеки руху. Визначення коефіцієнтів аварійності на різних етапах проведення аудиту БДР: 5 груп методів. 

          • ТЕМА 3. ЗМІСТ АУДИТУ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ НА СТАДІЇ ПРОЕКТУВАННЯ АВТОШЛЯХІВ

            Класифікація автомобільних доріг. Технічні нормативи і підходи до класифікації шляхів, призначених для руху автомобільного рухомого складу. Дороги державного значення (міжнародні, національні, регіональні). Дороги місцевого значення України (територіальні, районні, сільські). Важливий параметр при плануванні розвитку дорожньої мережі - склад перспективного транспортного потоку. 

            Визначення перспективної інтенсивності та швидкості руху. Методи екстраполяції; балансові методи; модельні методи прогнозування інтенсивності руху. Ітераційний процес визначення швидкості руху. Коефіцієнти зниження швидкості руху на ділянках, прилеглих до центрів населених пунктів. Алгоритм розрахунку інтенсивності руху.

            Визначення складу транспортного потоку. Формування роботи автотранспорту з розділенням по типах на легкові автомобілі, автобуси і вантажні автотранспортні засоби. Параметри видимості на дорогах


            • ТЕМА 4. ПРОВЕДЕННЯ АУДИТУ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ ПЕРЕД ЗДАЧЕЮ АВТОШЛЯХУ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ

              Склад проектної документації на будівництво (реконструкцію) автомобільних доріг. Оцінка проектних рішень за показниками швидкості, безпеки руху і пропускної спроможності. Характерні особливості швидкісних доріг. Ескізне проектування. Етапи розробки передпроектної документації на будівництво. Основні цілі і завдання інженерного проекту. Узгодження дороги з ландшафтом. Важність завдань дорожнього озеленення.  Склад опису дорожніх обставин, організації та безпеки дорожнього руху. Критерії вибору раціонального варіанту автомобільної дороги.
              Оцінка якості автомобільної дороги. Значення розрахункової швидкості руху при розробці проекту. Комбіновані методи оцінки, які дозволяють оцінювати дорогу і як інженерне спорудження, і як інженерно-транспортну споруду. Формування повного обсягу вхідної інформації стосовно експлуатаційних параметрів дороги натурному обстеженню. 
              Визначення параметрів транспортних потоків. Визначення інтенсивності транспортних потоків. Нерівномірність транспортних потоків у часі. Склад транспортного потоку. Тип транспортного засобу та його характеристики. Рекомендації по вибору значень коефіцієнта приведення будь-якого типу транспортного засобу до легкового автомобіля. Визначення швидкості транспортного потоку. Інформування водіїв про обмеження швидкості. Граничні швидкості автомобілів. Оцінка забезпеченості розрахункової швидкості. Стани дорожнього покриття. Максимальна швидкість руху на ділянках із різними умовами руху

              • ТЕМА 5. ГРУПИ ПОКАЗНИКІВ ЯКОСТІ АВТОМОБІЛЬНОЇ ДОРОГИ

                Перетини і примикання автомобільних доріг у різних рівнях. Реалізація сучасної технології та методів проектування розв'язок руху в різних рівнях. Перехідно-швидкісна смугаПерехідна крива, Клотоїда, Кругова крива, Пряма. Кількість ДТП на транспортному перетинанні за рік. 

                Відносна аварійність в конфліктних точках розв'язок руху. Відносна аварійність в конфліктних точках на другорядних напрямках неповних транспортних розв'язок. Коефіцієнт річної нерівномірності руху. Ступінь небезпеки різних типів розв'язок. Безпека руху пішоходів. Розрахунок відстані між пішохідними переходами та визначення їх місця розташування. Види і послідовність сигналів світлофорів залежно від розташування пішохідного переходу і типу світлофорів.


                Аналіз показників транспортної роботи дороги. Аналіз техніко-експлуатаційних показників дорожніх умов. Аналіз показників стану дороги і умов руху по дорозі. Аналіз показників ефективності роботи дороги


                • ТЕМА 6. ВИЗНАЧЕННЯ НЕБЕЗПЕЧНИХ ДІЛЯНОК РУХУ НА ПІДСТАВІ ОЦІНОК АУДИТУ ДОРОЖНЬОГО РУХУ

                  Оцінка впливу параметрів дорожніх умов на безпеку дорожнього руху. Вимоги до зовнішнього освітлення. Рівень освітлення тротуарів. Норми середньої горизонтальної освітленості. Освітлення алей, пішохідних і прогулянкових доріжок. Вимоги до утримання технічних засобів організації дорожнього руху на етапі експлуатації. Умови есплуатації технічних засобів організації дорожнього руху. Визначення ризиків виникнення ДТП на дорогах. Методи визначення рівня безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах.

                  Аналіз причин скоєння ДТП. Основні причини аварійності. Планування заходів з підвищення безпеки руху. Причини і супутні чинники виникнення ДТП за участю пішоходів. Аудит застосування технічних засобів регулювання. Умови дорожньої обстановки. Параметри технічних засобів. Вплив швидкості руху на поріг зорового сприймання. Визначення розміру і відстані установки знаків. Вимоги до розміщення технічних засобів. 

                  Вимоги та видимість горизонтальної розмітки в темний час доби. Умови визначення коефіцієнта світлоповертання горизонтальної дорожньої розмітки. 
                  Направляючі або сигнальні стовпчики. Зорове сприйняття установлених дорожніх огороджень і напрямних пристроїв. Залежність конструкції дорожнього огородження від категорії дороги. Конструкції огородження для встановлення на розділювальній смузі. Острівці безпеки. Склад та обсяги робіт з аудиту. Формування повного обсягу вхідної інформації стосовно експлуатаційних параметрів дороги шляхом натурного обстеження - заповнення листів аудиту


                  • РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА З ДИСЦИПЛІНИ